
Опалення без газу
Під час постійного зростання цін на природний газ постає питання пошуку альтернативи. Bosch пропонує перевірені часом рішення для опалення будинку без використання газу.

Твердопаливні котли
Такий котел допоможе створити досить комфортне опалення в тих місцях, до яких поки не дотяглися гілки газопроводів, а іноді й лінії електропередач. Корисним буде твердопаливний котле і в якості другого, резервного котла, який допоможе впоратися з піковими навантаженнями на систему опалення в морозні дні або в разі виникнення неполадок з подачею природного газу.
Паливом для котлів такого типу може бути кам'яне вугілля, буре вугілля, деревина, пресовані брикети. Доступність і невисока вартість палива є основними перевагами таких котлів. Крім того, такі можуть бути встановлені в дачних будиночках навіть в найвіддаленіших місцях без підключення до електромережі. А ось абсолютно автономно від людини твердопаливний котел працювати не може: потрібне регулярне завантаження палива, іноді і до декількох разів на день, а також періодичне очищення зольника від золи, що утворюється в результаті згоряння палива. Це є особливістю роботи такого виду котлів.
Потрібно також згадати про так звані «пелетні» котли. Це сучасні моделі твердопаливних котлів, що працюють на пелетах (пресовані гранули відходів деревообробного виробництва). Такі котли мають високий ККД (близько 90%) і можуть працювати в автономному режимі (без втручання людини) до одного тижня і більше.
По виду використовуваного палива, умовно можна розділити котли на: «дров'яні» (більшою мірою призначені для роботи на дереві) і «вугільні», для яких основним паливом є вугілля, але також часто використовуються дрова. Необхідно дотримуватися всіх вимог, які пред'являються до палива. Так, дерево має бути вологістю 20-25%, а вугілля має бути максимально якісним, з мінімальною кількістю шкідливих домішок і розміром фракції 20-40 мм. Тоді котел видаватиме максимальну потужність, яку ви від нього очікуєте.
Вибираючи твердопаливний котел, зверніть увагу на доступність палива в регіоні. Скажімо, в Східній Україні краще вибрати котел, що працює на вугіллі, в Західній Україні краще вибрати «дров'яний» котел. В першу чергу такі котли вигідно використовувати там, де є достатньо палива.
Як приклад при виборі котла наведемо такі дані: для опалення приміщення площею 100 кв. м знадобиться котел з діапазоном потужності 5-12 кВт, який буде спалювати близько 2,5-3,0 кг твердого палива на годину. Наявність модуляції дозволяє зменшити витрату палива і підвищити рівень комфорту. Модуляція зменшить перегрів опалювального приміщення, але повністю уникнути його вдасться лише при використанні бака-акумулятора великого обсягу. Підбором великого акумулятора і котла з запасом по потужності можна значно збільшити інтервали між завантаженнями в котел палива, до 2 на день замість 6-7 разів на день при ручном завантаженні. Але установка акумулятора бажана в будь-якому випадку (для сталевого котла - особливо). Це дасть можливість підвищити ефективність роботи котла, уникнути перегріву котла та системи опалення, відмовитися від зовнішніх елементів безпеки для захисту від перегріву. Також бак-акумулятор дозволить ефективно контролювати мінімальну температуру теплоносія в зворотньому трубопроводі, яка, наприклад, для сталевого котла повинна бути не менше 65°С. Падіння температури нижче допустимого рівня призведе до випадання конденсату всередині котла і передчасного виходу його з ладу.

Електричні котли
Електричні котли, що призначені для роботи в системах опалення, мають чимало переваг. Так, не потрібно окреме приміщення під котельню та монтаж димоходів, крім того, котли порівняно недорогі. Все б добре, якби не висока вартість електроенергії та потреба в наявності достатньої потужності в електромережі. Використовувати їх можна для опалення приміщень невеликого розміру, в яких неефективно проводити дорогі роботи по підключенню інших видів опалювального устаткування, або в якості резервного котла в системах з газовим котлом, як альтернативне джерело тепла.
Відзначимо, що електричний котел, як і настінний газовий, є повноцінною міні-котельнею, в більшості моделей є вбудований розширювальний бак і циркуляційний насос. Встановлюються електричні котли на стіну, працюють практично безшумно, компактні, нескладні в установці і невибагливі в експлуатації. До них не висуваються такі жорсткі вимоги, як до більшості інших котлів, немає потреби в обладнанні спеціальної котельні та встановлення димоходу.
Електричні котли потужністю від 4 до 15 кВт випускаються з можливістю двоступеневої регулювання потужності, від 16 кВт і вище - в трехступенчатом варіанті. Застосування двох-або триступеневої регулювання дозволяє більш раціонально використовувати електроенергію і не вмикати котел на повну потужність у перехідні періоди - навесні і восени.
Як вже говорилося, у зв'язку з високою вартістю електроенергії такі котли краще придбати для встановлення в невеликому будинку чи в якості резервного джерела живлення на випадок відсутності природного газу. Витрати можна скоротити при установці багатотарифного електролічильника та бака-акумулятора, який накопичує енергію вночі, коли діють знижені тарифи, і потім віддає її контуру опалення в денний час. Також значної економії електроенергії можна досягти при додатковій установці в систему программатора, який автоматично підтримуює температуру в приміщенні по заздалегідь заданим графіком. Крім економії такі пристрої покращують комфортність роботи системи опалення в цілому. Нарешті, при установці електрокотла обов'язково наявність запобіжних автоматів і, швидше за все, прокладка окремої електролінії.
Дізнайтель більше
Повна інформація про альтернативні джерела в книзі "Опалення від А до Я"